">
Sirius Plastik’in, PIA Akrilik Hisselerini Satın Alımı
ISTANBUL – Aralık 2021 –

Sirius Plastik, Kuzey Amerika’nın en büyük mühendislik plastik üreticisi olan Plaskolite Inc.’ın sahibi olduğu tüm PIA Akrilik hisselerini satın almıştır.
Plaskolite ve Çeker ailesinin Ortak Girişimi (“Joint Venture”) olarak 2013 yılında kurulmuş olan Pia Akrilik Türkiye’nin lider dökme akrilik üreticisidir ve ürünlerini 34 ülkeye ihraç etmektedir.
PIA Akrilik, dünyada lider endüstriyel levha üreticileri olan Türk Işık Plastik ve Amerikan Plaskolite’ın dev işbirliği ile hayata geçti. 2021 yıl Aralık ayında Plaskolite hisselerinin tamamı Sirius Plastik tarafından Satın Alınarak, %100 Sirius Plastik olmuştur.
Sirius Plastik, Türkiyenin lider termoplastik ve mühendislik plastik ürünleri üreticisi olan Işık Plastik’in de çoğunluk hissedarı olan Çeker ailesine aittir. Işık Plastik, 2021 yılının Ocak ayı içerisinde Borsa İstanbul’da, işlem yapan 2 milyon yatırımcının yaklaşık % 20’sinin teveccüh göstermesi ile halka açılmıştır.
Sirius Plastik ortaklarından Abdullah Çeker, konuyla ilgili şu yorumda bulundu: “Bu satın alımın akabinde planladığımız yeni yatırımlar ile PIA Akrilik’in sermaye yapısını daha da güçlendireceğiz. Müşterilerine mükemmel ürün ve servis kalitesi sunan ve bölgesinin lider dökme akrilik üreticisi olarak PIA Akrilik’in bu süreçteki gelişimini destekleyeceğimiz için heyecan duyuyoruz."
PIA Akrilik, ürünlerini Castplas markası ile satmaktadır. Dökme akrilik üretimi yapan PIA Akrilik, reklam, iç ve dış dekorasyon, küvet, ses bariyeri, TV ekran koruyucuları, havacılık sanayi, akvaryum , aydınlatma, stand, satış noktası görselleri gibi oldukça geniş yelpazede son kullanıcı pazarlara ürün sağlamaktadır. PIA Akrilik faaliyetlerine, Malatya 2. Organize Sanayi Sitesi Bölgesinde bulunan toplamda 26,376 m2 üretim tesisi içerisinde, yıllık 7,500 ton üretim kapasitesi ile devam etmektedir.
Sirius Plastik Hakkında
Sirius Plastik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, 2013 yılında Çeker ailesi tarafından PIA Akrilik hisselerini elinde tutmak amacı ile kurulmuştur.
PIA Akrilik Hakkında
Türkiye’nin lider dökme akrilik üreticisi olan PIA Akrilik, Plaskolite ve Çeker ailesi “Ortak Girişimi (“Joint Venture”) olarak 2013 yılında Türkiye’de kurulmuştur. PIA Akrilik, ürünlerini Castplas markası ile satmaktadır. Dökme akrilik üretimi yapan PIA Akrilik, reklam, iç ve dış dekorasyon, küvet, ses bariyeri, TV ekran koruyucuları, havacılık sanayi, akvaryum, aydınlatma, stand ve satış noktası görselleri gibi oldukça geniş yelpazede son kullanıcı pazarlara ürün sağlamaktadır.
Plaskolite Hakkında
1950 yılında Columbus, Ohio’da Donald G. Dunn ve ailesi tarafından kurulan Plaskolite LLC, Kuzey Amerika’nın lider mühendislik termoplastik üreticisidir. Plaskolite, Dunn ailesi ve yatırımcıları ile beraber Pritzker Private Capital firmasına aittir. Plaskolite’ın ürünleri özellikle kapı, pencere, aydınlatma, reklam, ulaşım, satış noktası POP görselleri, güvenlik ve banyo ürünleri gibi uygulamalarda kullanılmaktadır. Plaskolite, distribütör, orijinal ürün üreticileri, son kullanıcı ve perakendeciler gibi oldukça geniş bir satış ağına hizmet vermektedir.